Protokół z posiedzenia Komisji Rolnictwa, Ochrony Środowiska, Infrastruktury Gminnej, Porządku Publicznego i dostosowania do Unii Europejskiej Rady Miejskiej w Więcborku z dniua 21.03.2007r.

Protokół
z posiedzenia Komisji Rolnictwa, Ochrony Środowiska, Infrastruktury Gminnej , Porządku Publicznego i dostosowania do Unii Europejskiej Rady Miejskiej w Więcborku odbytego
w dniu 21.03.2007r.


Spotkanie odbyło się w salce narad Urzędu Miejskiego w Więcborku.

Obrady trwały od godz. 10.00- 12.30

Obecni – wg załączonej listy obecności.

Ponadto w spotkaniu brali udział :
1. Przewodniczący Rady Miejskiej
2. Burmistrz Więcborka
3. Dyrektor Zakładu Gospodarki Komunalnej
4. Kierownik Administracji Zasobów Komunalnych
5. p. Adam Kubiak

W części spotkania uczestniczyła p. Anna Łańska – inspektor UM oraz szef firmy
„ Gabi – Bis „.

Przed rozpoczęciem obrad udzielono głosu prezesowi firmy, który zwrócił się do radnych z prośbą , by nowemu zakładowi jaki wybudowano na trasie do Bydgoszczy nadano adres Więcborka, a nie Runowo Młyn. Adres Runowa utrudnia pracę kurierom, którzy jeżdżą w trasy kierując się kodami miejscowości. Kod Runowa jest im nie znany, a jeżeli się już nim przewoźnicy kierują to zjeżdżają do samej wsi, a nie nowo wybudowanej firmy. Mają też problemy z zawróceniem w samej wsi, bo z reguły są to duże tiry gdzie manewr zawracania jest znacznie utrudniony.

Pan burmistrz dodał, że nadanie adresu więcborskiego będzie też pewną formą promocji dla miasta, dlatego też należy pomóc temu i zrobić wszystko aby się tak stało.

Pani Anna Łańska powiedziała, że pewien pas trzeba będzie włączyć do miasta, ale nie będzie to takie trudne gdyż jest to teren niezabudowany. Przedtem jednak trzeba będzie przeprowadzić konsultacje z mieszkańcami Runowa, gdyż muszą wyrazić taką zgodę.
To wymusza opracowanie nowych map, co spowoduje poniesienie pewnych kosztów.
Pan burmistrz dodał, że trzeba będzie też uzgodnić wjazdy do firm przy ulicy Gdańskiej, która ma być modernizowana przez powiat. / samo odwodnienie wykona nasza gmina /

Zebrani nie wnieśli żadnych uwag do propozycji zmiany adresu firmy „ Gabi –Bis „

W dalszej części przystąpiono do realizacji porządku obrad, który podjęto jednomyślnie.

Pani Anna Łańska przybliżyła projekty uchwał w sprawie gospodarowania mieniem gminy celem ich zaopiniowania.

a/  sprzedaż w drodze bezprzetargowej nieruchomości położonej w Śmiłowie.
Nieruchomość o powierzchni 0,1900 ha położona jest pomiędzy gruntami p. Młodzika.
Sprzedaż działki pozwoli polepszyć warunki zagospodarowania posiadanej już nieruchomości.
Opinia Rady Sołeckiej Śmiłowa jest w tej sprawie pozytywna.

Radny Roman Mroczkowski zwrócił uwagę, by nie wyrażać zgody na wykup gruntów w miejscach gdzie ma być budowana obwodnica. 

Innych uwag nie było zatem przystąpiono do głosowania.

                                      Opinia jednomyślnie pozytywna.

b/   sprzedaż nieruchomości położonej w Zakrzewskiej Osadzie.
Z wnioskiem o wykup wystąpił p. Zdzisław Wilkowski. Chodzi mu o poszerzenie posiadanego już gospodarstwa. Jest to działka o powierzchni 0,1200 ha, która była pierwotnie przeznaczona na pozyskiwanie gliny.
Opinia Rady Sołeckiej pozytywna.

Uwag nie było, opinia radnych jednomyślnie pozytywna.

c/  sprzedaż nieruchomości położonej w Więcborku przy ul. W. Łokietka.
Z wnioskiem o wykup wystąpiła p.Alicja Gortych.  Sa to dwie działki budowlane, ale zostaną sprzedane w przetargu ustnym nieograniczonym.

Nie było uwag ze strony radnych, opinia jednomyślnie pozytywna.

d/   sprzedaż nieruchomości położonej w Więcborku Obr. 1 przy ul. Pocztowej.
Z wnioskiem o wykup wystąpił p. Henryk Karasek. Chciałby tam wybudować garaż.
Będzie to jednak sprzedane w drodze przetargu ustnego nieograniczonego.

                                  Opinia radnych jednomyślnie pozytywna.

e/   nabycie przez Gminę Więcbork nieruchomości położonej przy ul. Potulickich w Więcborku.
Chodzi tu a dalszą część wykupu nieruchomości, gdzie będzie wybudowany parking / przy kościele /. Jest zgoda Kurii Biskupiej na sprzedaż tej działki. Kwota na wykup jest zaplanowana w budżecie gminy na 2007r. Jest to pas zieleni i droga przy Jeziorze Więcborskim .

                                Opinia radnych jednomyślnie pozytywna.


f/    nabycie przez Gminę Więcbork nieruchomości położonej w Więcborku, Obr.4.
Powierzchnia nieruchomości wynosi 1.2289 ha i ma być przeznaczona na poszerzenie naszego cmentarza komunalnego.
Pan Krzysztof Januszewski, który pierwotnie kupił grunt nie może tam wybudować domu, gdyż blisko jest teren cmentarny , zatem sam zwrócił się z wnioskiem do gminy, by ta wykupiła  nieruchomość.
Środki na wykup tej działki zostaną pozyskane ze sprzedaży innej gminnej działki.

                              Opinia radnych jednomyślnie pozytywna.
g/  użyczenie nieruchomości położonej w Lubczy.

Jest to działka poszkolna. Dzierżawiła ją p. Mamot- nauczycielka. Potem zrezygnowała z jej użytkowania i poddzierżawiła p. Marianowi Domagała, który nie płaci żadnego podatku do gminy, mało tego teren jest zaniedbany.
O użyczenie wymienionej działki zwróciło się sołectwo Lubcza celem uporządkowania działki i urządzenia boiska do piłki ręcznej , tenisa ziemnego i koszykówki.
Opinia Rady Sołeckiej pozytywna.

                                Opinia radnych jednomyślnie pozytywna.

Ad. 2     W kolejnym punkcie obrad przystąpiono do zaopiniowania projektu uchwały w sprawie wyrażenia zgody na przekazanie w użyczenie gminnego wysypiska odpadów stałych w Dalkowie Zakładowi Gospodarki Komunalnej w Więcborku.

Pan Henryk Dueskau – dyrektor ZGK oznajmił , że od miesiąca kwietnia br. wysypiskiem odpadów stałych i oczyszczalnią ścieków ma się zajmować p. Adam Kubiak w ramach zatrudnienia w Zakładzie.
Obecny na spotkaniu nowy pracownik ZGK przybliżył możliwości pozyskania środków unijnych w zakresie gospodarki odpadami, między innymi w ramach „ Programu Operacyjnego – Infrastruktura Środowiska „ . Nie ukrywał jednak, że chcąc pozyskać środki unijne trzeba spełniać określone wymogi, między innymi opracowanie planu gospodarki odpadami do roku 2010. Wysypiska , które nie będą spełniały wymogów będą likwidowane.
Dlatego też ważne jest aby segregowanie odpadów następowało już u źródła. Dopowiedział też, że osoby indywidualne zgodnie z przepisami nie powinny dostarczać odpadów na wysypisko, mogą to robić jedynie firmy mające koncesje.
Dyrektor ZGK powiedział, że na dzisiaj 1m3 śmieci wywożonych na wysypisko kosztuje 23,50 zł. Zakład jednak przejmując składowisko odpadów chciałby, aby ta cena była uzależniona od tonażu, a nie metrów. Po prostu tonaż jest bardziej uchwytnym aniżeli metraż.
Proponował wstępnie , że cena jednej tony miałaby oscylować w granicach 75-80 zł.

Radny Roman Mroczkowski prosząc o głos wyraził oburzenie , że jeszcze Zakład Gospodarki nie przejął wysypiska , a już narzuca pewne rzeczy. Przecież to wysypisko wcale nie musi podlegać Zakładowi Gospodarki Komunalnej, a np. Zakładowi Robót Publicznych, o utworzeniu, którego myśli gmina.
Tu p. Henryk Dueskau odparł, że z tego co słyszał to przy Urzędzie nie może funkcjonować Zakład Robót Publicznych.
Kontynuując dalej mówił o przerobieniu koszy drucianych, ponieważ na dzisiaj ich konstrukcja nie pozwala na bezpośrednie opróżnianie do samochodu – śmieciary.
Dodał też, że stworzenie dwóch nowych stanowisk pozwoli na przeprowadzanie dalszych kontroli celem poprawy gospodarki wodno-ściekowej.

Przewodniczący Rady Miejskiej przysłuchując się tej dyskusji stwierdził , że powstał pewien chaos. To o czym mówi się teraz, powinno być drugim etapem podejścia do sprawy wysypiska. Dzisiaj powinniśmy się jedynie ustosunkować do tematu przekazania go Zakładowi Gospodarki Komunalnej. Niemniej pierwsze zdanie powinno należeć do burmistrza. To on winien przedstawić wizję funkcjonowania wysypiska odpadów stałych.

Pan burmistrz nie ukrywał, że prace związane z gospodarką odpadów trzeba podzielić na dwa etapy. Na dzisiaj gospodarką odpadami zajmował się Urząd i Administracja Zasobów Komunalnych, co było jego zdaniem niewłaściwe. Działalność ta winna być skupiona
 w „ jednych rękach „.
Cieszy się, że Zakład Gospodarki Komunalnej ma wizję naprawy gospodarki odpadami stałymi, gdyż problem śmieci jest problemem ważnym. W przyszłości wysypisko w Dalkowie będzie i tak miejscem przerzutowym, stamtąd śmieci będą wywożone do Bladowa k/ Tucholi.

Przewodniczący Rady Miejskiej prosząc o głos zapytał , czy przekazanie wysypiska do Zakładu Gospodarki Komunalnej spowoduje zaniechanie utworzenia Zakładu Robót Publicznych.
Skoro będzie to niezgodne z przepisami trzeba będzie pomyśleć o innej formie działalności - odparł burmistrz.  

Radny Józef Kosiniak prosząc o głos stwierdził, że w pełni nie wierzy w prawidłowe funkcjonowanie wysypiska, przekazując go ZGK. Niepokoją go też stawki , które chce zastosować nowy właściciel.

Radny Stanisław Piłka proponował , by w pierwszym etapie wysypiska, stosowane były stare zasady jego funkcjonowania, by worki kupowane były we własnym zakresie.

Radny Roman Mroczkowski pytał dlaczego nic się nie mówi o odzysku na wysypisku.

Obecny na spotkaniu aktualny gospodarz wysypiska wyjaśnił, że taki odzysk jest prowadzony.

Po tej dyskusji przystąpiono do zaopiniowania projektu uchwały w sprawie przekazania wysypiska.
                                                   
                                   
                                                      Na sali 5 radnych.
                              
                               Za pozytywnym zaopiniowaniem głosowało 4 radnych.
                               Wstrzymał się od głosu                                   1 radny.

W sprawach różnych radny Stanisław Piłka zwrócił uwagę, by faktury dotyczące zakupów sołeckich były akceptowane przez sołtysa, gdyż zdarzają się rozbieżności między fakturą, a stanem faktycznym / np. przywozi się 10 ton żwiru , a fakturuje się 30 ton /

Radny Roman Mroczkowski prosił , by burmistrz ustosunkował się do pisma jakie skierowane zostało przez Radę Kościoła Ewangelicznego RP z siedzibą w Bydgoszczy do Rady i Burmistrza , w sprawie przekazania obiektu kościelnego w Więcborku znajdującego się przy ul. Rybackiej 13.

Pan burmistrz powiedział, że jest to obiekt sakralny położony w strategicznym punkcie Więcborka i gmina winna mieć pewność co do sposobu jego wykorzystania. W momencie nieodpłatnego przekazania bądź oddania za przysłowiową złotówkę należałoby w akcie notarialnym dokonać takich zapisów, które byłyby bezpieczne dla gminy.
Osobiście rozmawiał w tej sprawie z miejscowym proboszczem, który po zasięgnięciu  opinii uznał, że nie ma przeszkód, by obiekt przekazać. Nie jest to żadna sekta.  
Ponadto dodał, że budynek w chwili obecnej jest w opłakanym stanie / przeciekający dach /.

Na tym zakończono spotkanie.

Prot. L. Halkiewicz

                                                                                  Przewodniczący Komisji

                                                                                 /.../ Stanisław Piłka                  


Wytworzył: Biuro Rady Miejskiej - Lidia Halkiewicz (28 marca 2007)
Opublikował: Ewa Kiestrzyn (28 marca 2007, 13:19:43)

Ostatnia zmiana: Ewa Kiestrzyn (12 sierpnia 2009, 13:52:33)
Zmieniono: zmiana katalogu informacji

rejestr zmian tej informacji »


Liczba odsłon: 1089

wersja do zapisu wersja do druku

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies.

Zamknij